ریزش مو بعد از کاشت مو

ریزش مو یکی از موضوعات نگران کننده و رنج آور در بین مردم است. امروزه خانم ها و به ویژه آقایان با مشکل ریزش مو مواجه هستند و به خاطر همین امر اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.

با پیشرفت علم و فناوری کاشت مو وارد حیطه پزشکی شده و دیگر جای نگرانی ندارد. بعد از پیوند مو شما می توانید موهای زیبا و پر پشتی را تجربه کنید.

در برخی مواقع با مصرف داروهای درمانی می توان از ریزش موها جلوگیری کرد. ولی گاهی اوقات کار از کار گذشته و باید به فکر راه حل بهتری باشید. کاشت مو روشی پیشرفته که برای درمان بی مویی، حرف اول را می زند. برای این کار روش های متفاوتی وجود دارد. اما در کاشت مو به طور کلی، موهایی را از بدن فرد برمی دارند و به ناحیه های طاس سر پیوند می دهند.

ریزش موها بعد از جراحی کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو ، از عوارض طبیعی محسوب می شود. ممکن است بعد از پیوند شما در چند هفته اول دچار ریزش مو شوید که این اصلا جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است. در چند هفته اول به فولیکول ها مو برای مدت کوتاهی خون نمی رسد و به همین علت آن ها غیر فعال هستند و باعث ریزش موها می شوند. اصلا نگران این قضیه نباشید تا زمانی که فولیکول ها سالم هستند موها رشد می کنند.

همان طور که می دانید استرس تاثیرات منفی در زندگی ما می گذارد همچون ریزش مو، حملات قلبی ، لاغر شدن و…

به عقیده بعضی از پزشکان استرس هیچ تاثیری بر روی موها کاشته شده ندارد. بهتر است شما دو هفته مانده به  پیوند از مکان ها و کارهای استرس دار دوری کنید. توصیه می کنم حتما در مواقع استرس، نفس عمیق بکشید و یا تا ده بشمارید.

بعد از کاشت مو از همان روز اولی که اقدام به باز کردن پانسمان سرتان می کنید، موها  تقریبا تا روز بیستم به اندازه حدود یک الی دو میلی متر رشد خواهند کرد.

نکاتی خیلی مهم در خصوص ریزش مو بعد از کاشت مو

در هفته اول بعد از جراحی بیشتر موهایی که شروع به ریزش می کنند ساقه ها هستند. درصد احتمال ریزش موها با ریشه خیلی کم است، زیرا فولیکول ها توسط بافت پوست محکم شده اند . فولیکول های مو به وسیله پوست عروق جمع آوری می شوند و بعد از گذشت 4 الی 5 روز بعد از پیوند کاملا بی خطر هستند.

عمیق ترین ناحیه ساقه مو شباهت خیلی زیادی به فولیکول مو دارد و مانند یک نقطه است، به همین خاطر اکثر مردم ساقه و فولیکول مو را اشتباه می گیرند. در واقع ریزش مو به مدت 4 الی 5 روز بعد از جراحی کاشت طبیعی بوده و همچنین موجب ایمن و محکم شدن ریشه موها یا همان فولیکول ها می شود.

 • موهایی که پیونده داده شده اند و بر اثر جابجایی صدمه دیده اند در طول ماه اول از بین خواهند رفت.
 • 0-7 روز بعد از جراحی، موهای پیوند داده شده رشد موقت خود را آغاز می کنند.
 • 1-4 هفته رشد موها متوقف شده و ریزش ساقه موها شروع می شود.

کاشت مو به هر روشی که صورت گرفته است بعد از گذشت 20 الی 40 روز بعد از جراحی، موهایی که کاشته شده اند میانگین 80 تا 100 درصد شروع به ریزش می کنند. در این بین احتمال خیلی کمی وجود دارد و نادر پیش می آید که 40 تا 60 درصد موهای کاشته شده در بعضی افراد رشد خود را آغاز کنند و ریزشی صورت نگیرد. طبق تحقیقات و آمار به دست آمده از کسانی که کاشت مو انجام داده اند، حدود 97 درصد آن ها با این ریزش مو مواجه شده اند.

بعد از این که ریزش موها صورت گرفت، موها به مدت 3 ماه می خوابند و از ماه چهارم به بعد فولیکول های کاشته شده رشد طبیعی خود را آغاز می کنند و تا حدود 8 الی 9 ماه به رشد طبیعی خود می رسند. ضخامت موهای کاشته شده شما نسبت به موهای خودتان ضخیم تر است و این امر در پوشاندن نواحی از سر که موها کم پشت هستند موثر است. در این زمان دیگر قسمت اهدا کننده بهبود یافته و شما می توانید اقدام به کوتاه کردن دیگر موهایتان کنید.

به خاطر زخم هایی که در پیوند به وجود آمده است احتمال دارد پس از گذشت یک سال از رشد موها ظاهرشان به شکل فر و یا پیچ بشود که با بهبود کامل زخم ها این مشکل کاملا برطرف خواهد شد و موهای شما ظاهری طبیعی به خود می گیرد.

با ریزش موها بعد از جراحی  نباید نگران شوید بلکه باید شما از این مسئله برای داشتن موهای پرپشت و طبیعی خوشحال باشید.

توصیه هایی در مورد جلوگیری از ریزش موها و رسیدن به نتیجه بهتر

1-در آقایان بهترین سن مناسب برای کاشت مو 30 سال به بالا است زیرا در سن کم تر از 30 سال هورمون ها در حال تغییر هستند. مثلا  بیشتر ترشح هورمون های یک فرد 24 ساله با یک فرد 27 ساله با این که اختلاف سنی کمی دارند کاملا متفاوت است، به همین علت در دوران جوانی تغییرات عقلانی و جسمانی زیادی صورت می گیرد. بعد از سن 30 سالگی هورمون ها به یک نسبت ثابتی رسیده و تغییر ناگهانی آن ها از درصد خیلی پایینی برخوردار است و همین امر در کم شدن ریزش دوباره موها موثر است.

2-با مشورت پزشک متخصص دو ماه قبل از انجام پیوند و 6 ماه بعد از آن ویتامین های   B12, B5, E, Dو بیوتین، مصرف کنید که در رشد و تقویت و جلوگیری از ریزش موها موثر است.

3-بعد از این که آقایان جراحی کاشت مو را انجام دادند توصیه می شود به مقدار 300 الی 500 میلی گرم هر روز به صورت غذایی، گیاه نخل اره ای استفاده کنند. گیاه نخل اره ای مانع از تبدیل تستوسترون به هیدروتستوسترون شده و مثل قرص فیناستراید عمل می کند.

برای محکم شدن ریشه موها خانم ها و تولید کلاژن توصیه می شود به مدت 6 الی 12 ماه بعد از جراحی گیاه دم است، استفاده کنند.

4-از محلول های تقویت کننده مانند ماینوکسیدیل 2 درصد، آمینکسیل، محلول های سرشار از کافئین، آرژنین، ریشه جینسنگ و… را زیر نظر پزشک متخصص بعد از رشد موها در هر سال در دوره های 3 ماهه مصرف کنید.

توجه داشته باشید که مو و پوست برای خوب ماندن بستگی به مراقبت ها و رسیدگی های شما دارد. از سن 30 سالگی به بعد که سن رو به پیری است برای ریزش موها دنبال درمان نباشید شما باید قبل از سن 30 سالگی مراقبت های ویژه و رسیدگی های لازم را برای موهایتان انجام دهید تا در این زمان با ریزش مو مواجه نشوید.

5-برای جلوگیری از ریزش موهایتان به تغذیه مناسب خود توجه کنید. حتما برای خود یک برنامه رژیم غذایی مناسب داشته باشید و از خوردن غذاهای پرچرب مثل سرخ کردنی ها، انواع سس و خامه، پرهیز کنید. بهتر است بدانید یکی از مهم ترین علل های ریزش مو، کلسترول بالا است.

روغن های مفید مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و … را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. هفته ای 2 الی 3 وعده ماهی و یا مکمل های امگا 3  مصرف کنید، مصرف 2 الی 3 قرص امگا 3 در هر هفته برای بدن موثر است.

6-سعی کنید از مواردی مثل ژل، تاف، سشوار و دیگر حالت دهنده های استفاده نکنید، زیرا میزان ریزش موها را افزایش می دهند.

7-هنگام شستن سر از آب ولرم مایل به سرد حتما استفاده کنید. به هیچ وجه از آب گرم برای شستوشو سرتان استفاده نکنید، زیرا باعث کشیدگی پوست سر و باز شدن منافذ آن شده و در نتیجه ممکن است دوباره با ریزش مو مواجه شوید.

8-برای بیشتر شدن طول عمر ریشه های مو بهتر است آقایان از شامپو های کافئین دار استفاده کنند. شامپوهایی که دارای عصاره طبیعی نعنا هستند برای کم کردن استرس پوستی و بهبود گردش خون موثر اند و برای مصرف خانم ها توصیه می شود.

9-اگر با مشکل خارش سر مواجه شدید به هیچ وجه به خاروندن  اقدام نکنید، برای بهبود این مشکل از شامپوهایی که سرشار از گیاه آلوئه ورا هستند استفاده کنید.

10-در مورد همه مسائل گفته شده با پزشک متخصص خود مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

علل ریزش مو

ریزش مو در بین افراد دارای دلیل های متفاوتی از جمله مشکل کم کاری تیروئید، کمبود آهن، رژیم غذایی سخت، استرس، مصرف بعضی از داروها و…هست. با وجود این ها، مهم ترین عامل ریزش مو در میان خانم ها و آقایان ارث است.

چند مورد از موارد مهم علل ریزش مو

 • ارثی بودن یکی از دلایل مهم ریزش مو است
 • مبتلا به بیماری های مختلف
 • برنامه رژیم غذایی نامناسب و سخت و عدم داشتن ویتامین های مورد نیاز بدن
 • شیمی درمانی
 • استفاده مکرر از سشوار، ژل و هر وسیله حالت دهنده دیگری
 • الگوی طاسی مردانه

باید این نکته را بدانید که درمان قطعی برای روبرو نشدن دوباره با ریزش موها، کاشت موی طبیعی است که هیچ ضرر و عوارضی نداشته و کاملا بی خطر است.

کاشت مو

همان طور که در قسمت پیوند مطرح کردیم کاشت مو رویان یک جراحی بی خطری است. در کاشت مو پزشک با مدرن ترین دستگاه ها و کاملا بهداشتی گراف مو را با روش های مختلف از قسمت بانک مو که در پشت سر و در فاصله بین دو گوش قرار دارد برمیدارد.

در سال های گذشته درمان کاشت مو به روش FUT   و یا FIT (FUE ) در بین افراد افزایش چشمگیری یافته است.

در روش FIT نیاز به بیهوشی و انجام جراحی به مدت طولانی نیست. چرا که در این روش فولیکول های مو را یکی یکی جدا می کنند و در نواحی طاس می کارند و لازم به ایجاد برش هایی در پوست سر ندارند.

در این روش بیشتر از 4000 فولیکول مو سر برداشته شده و در قسمت طاس سر کاشته می شود و این کار باعث ایجاد خط موهای تازه شده که به مرور زمان رشد می کنند. کاشت مو به این روش فقط یک روز طول می کشد و بلافاصله بعد از جراحی می توانید به زندگی عادی خود برگردید.

به علت این که  فولیکول ها به صورت جداگانه استخراج می شوند در نتیجه ناحیه دهنده کمتر زخمی می شود و بعدا برای کوتاه کردن مو هیچ محدودیتی ندارد. معمولا این روش در کاشت مو بهتر است و باعث ظاهری زیبا و رضایت بخش مردم می شود.

یکی دیگر از روش های کاشت مو استفاده از روش FUT است که روش جالبی نیست و رضایت بخش مشتری قرار نمی گیرد.

دراین روش، عمل کاشت باید در اتاق عمل همراه بیهوشی و خون ریزی انجام شود.

این مدل کاشت هزینه کمتری دارد و باعث ایجاد زخم های بیشتری در ناحیه دهنده می شود. در این روش یک نوار از موهای پشت سر  را برش می دهند و سپس با قطعه قطعه کردن آن ها فولیکول های مو را جدا می کنند و به نواحی طاس سر پیوند می دهند.

همه افراد می توانند از این روش برای کاشت مو استفاده کنند. ولی بهتر است اشخاص بین 18 تا 25 سال این روش را برای کاشت انتخاب نکنند. زیرا ممکن است در این سن ریزش مو آندروژنتیک  هنوز ادامه داشته باشد.

مقایسه این دو روش:

مقایسه روش جراحی(‌FUT‌) روش غیرجراحی(FIT)
جراحی یا غیرجراحی همراه با جراحی روشی غیرجراحی
باقی ماندن جای زخم جوشگاه پشت ‌سر به صورت خطی ولی با مساحت کمتر به صورت حلقوی
‌دایره‌ای ولی با مساحت زیاد
احتمال زنده ماندن گراف ها
پیازهای مو
خیلی زیاد کمتر
احتمال آسیب به گراف ‌ها خیلی کم زیاد
کیفیت گراف ها عالی خوب تا ضعیف
کاشت  گراف ‌ها برابر برابر
استفاده از حد‌اکثر تعداد مو بسته به خصوصیات پوست سر و بانک مو بسته به خصوصیات پوست سر و بانک مو

 

روش ترکیبی یکی دیگر از راه های کاشت مو بوده که ترکیبی از دو مدل جراحی بالا است.

روش ترکیبی FUT , FIT طی دو جلسه متوالی در دو روز انجام می شود. در هر روز عمل پیوند در یک ناحیه مورد نظر صورت می گیرد.

اما کاشت مو به روش super fue یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین جراحی ها محسوب می شود و مزیت های خیلی زیادی هم دارد.

از مزیت های این روش می توان به موارد زیر اشاره کنیم:

1-بدون نیاز به برش پوست سر، خونریزی، بخیه و ماندن جای زخم.

2-عمل کاشت مو فقط در یک روز صورت می گیرد و نیاز به جلسات مجدد و ترمیمی نیست.

3-به وسیله طراحی هوشمند و کامپیوتری SUPER FUE طبیعی ترین خط رویش موها را ایجاد می کنند.

4-دوره نقاهت در این روش خیلی کم است.

و….

عوارض کاشت مو

کاشت مو همانند دیگر جراحی ها در بازه مشخصی دارای عوارضی هستند که اصلا جای نگرانی و استرس ندارد.

از عوارضی که ممکن است بعد از پیوند مو با آن ها روبرو شوید عبارتند از جوش، خارش، قرمزی پوست سر، پوسته شدن سر، ورم چشم، به وجود آمدن دلمه در نواحی کاشته شده است.

عوارض گفته شده اصلا جای نگرانی و استرس ندارد ولی اگر این عوارض از مدت زمان تعیین شده بیشتر طول بکشد حتما به متخصص پوست و موی خود مراجعه کرده و این موضوع را به او اطلاع دهید.

مراقبت های  لازم بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر  از اهمیت بالایی برخوردار است. بعد از جراحی شما باید یک سری مراقبت ها و پرهیز هایی را انجام دهید. با رعایت توصیه های بعد ازعمل کاشت می توانید شاهد رشد موهای طبیعی خود شوید.

مراقبت ها و پرهیزهایی که بعد از پیوند برای جلوگیری از ریزش موها باید انجام دهید عبارتند از:

 • آگاهی از نحوه خوابیدن صحیح و مناسب
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • اجتناب از مصرف هرگونه دخانیات و نوشیدنی های الکلی
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین
 • یادگیری نحوه درست دوش گرفتن و شستن موها