انواع دستکش های پزشکی

انواع دستکش پزشکی علاوه بر این موضوع، همانطور که گفتیم از ویژگی های این دستکش، رنگی بودن آن است که این موضوع موجب شناسایی هر گونه پارگی و سوراخ بر روی دستکش می شود. دستکش های نیتریل از دیگر انواع دستکش پزشکی https://sedanmed.ir/medical-gloves-choice/ تولید شده در سطح بازار می باشند که به دلیل عدم استفاده از مواد لاتکس و ترکیبات ضد آلرژیک به کار برده شده در آن ها هیچ گونه حساسیت خاصی را در دستان فرد ایجاد نمی کنند. زیرا ضخیم تر و بزرگتر از سایر دستکشهای یکبار مصرف دیگر است. در مقایسه با ونیل، نیتریل ها قابلیت کشسانی بیشتر داشته و ضخیم تر است. این دستکش دارای قابلیت کشسانی بیشتری نسبت به سایر دستکش ها میباشد. خرید دستکش نیتریل موجب میشود تا نسبت به مدلهای وینیل، قابلیت کشسانی و انعطافپذیری بیشتری در اختیار داشته باشید.

قیمت انواع دستکش پزشکی

بهتر است در هنگام خرید به پارامترهایی نظیر: راحتی، دوام، میزان محافظت و قیمت در نظر گرفته شوند. عموما دندان پزشک ها از دستکش های لاتکس استفاده می کنند اما در هنگام قالب گیری برای دندان ها، سولفار موجود در دستکش لاتکس، سبب می شود تا قالب دندان سفت نشود. این نوع از دستکشها در دو نوع پودری و بدون پودر موجود هستند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که این نوع دستکش، دارای ضخامت بیشتری نسبت به سایر دستکش ها بوده و همین مساله نیز سبب شده تا در آزمایشگاه ها و در هنگام استفاده با موادی مانند اسید ها، قلیا ها، و همچنین الکل ها مقاومت خوبی را از خود نشان دهد.

ضمن اینکه بعضی افراد ممکن است نسبت به مواد سازنده دستکشهای لاتکس واکنشهای آلرژیک شدید نشان دهند. دستکش های لاتکس می توانند منجر به واکنش های آلرژیک برای برخی از کاربران شود، اما با این وجود بسیار پرمصرف می باشند چرا که به دلیل انعطاف پذیری و استحکام این دستکش ها، دست کاربر به راحتی داخل دستکش می شود و به وی اجازه می دهد همه چیز را به راحتی لمس نماید که باعث بهبود عملکرد متخصصان و جراحان پزشکی می شود. این نوع دستکش ها برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک ناشی از پروتئین های محلول ، عاری از ذرات و پودرها می باشند. وینیل، دستکشی چند منظوره برای استفاده های عمومی و فعالیت هایی که نیاز به دقت لمسی در کار وجود ندارد، می باشد.

استفاده از دستکش وینیل در فعالیت های عمومی و مواردی که نیاز به دقت زیاد به لمس وجود ندارد کاربرد خوبی دارد. ونیل به عنوان دستکشی شناخته میشود که استفادههای عمومی بسیاری دارد. دستکش وینیل نیز به همین منظور ساخته شد تا علاوه بر ایجاد راحتی در هنگام انجام کار، محافظت مناسبی را به همراه آورد و همچنین با تولید انواع مختلفی از این نوع دستکش، بسیاری از افراد می توانند متناسب با سلیقه خود، اقدام به تهیه این دستکش کرده و به راحتی اقدام به انجام فعالیت مد نظر خود کنند. از این محصولات به عنوان پوششی جهت جلوگیری از رسیدن آلودگی احتمالی به دست ها هنگام فعالیت در آرایشگاه ها ، بیمارستان ها ، ازمایشگاه ها و..

جهت انجام کارهایی که نیاز به دقت بالایی در لمس ندارند، این دستکشها گزینه مناسبی عنوان میشوند. جهت مطالعه مقالات بیشتر به صفحه زیکومگ از پایگاه تخصصی و فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی زیکومد مراجعه کنید. در مطبهای دندانپزشکی یا بخشهای مراقبت از کودکان و سالمندان، متخصصان فوریتهای پزشکی و خانههای بهداشت از این دستکشها استفاده میکنند. دستکش های کلر دار دستکش های لاتکس بدون پودر هستند که با کلر آغشته می شوند تا بتوان از آن ها راحت تر استفاده نمود. زیرا این مواد می توانند با سولفور موجود در دستکش واکنش دهند. نکته مهمی که در رابطه با دستکش جراحی وینیل وجود دارد این است که جنس و روان کننده های موجود در آن باعث شده تا برخلاف دستکش های لاتکس، به دست نچسبند که این یکی از ویژگی های خوب این نوع از دستکش ها به حساب می آید.

در این مقاله به بررسی انواع دستکش پزشکی ، دستکش جراحی و دستکش های یکبار مصرف میپردازیم که قطعاً روند انتخاب دستکش را برایتان سادهتر خواهد کرد. در این مقاله تلاش شد تا انواع دستکشهای پزشکی به صورت مختصر و مفید توضیح داده شده و موارد کاربرد هریک بررسی شود. خفیف ترین حساسیتی که ممکن است دستکش های لاتکس برای دستان شما ایجاد کند، به صورت خشکی، خارش، سوزش، پوسته ریزی و قرمزی پوست است که در اثر استفاده مداوم از لاتکس دیده می شود. تولید دستکشهای وینیل به صورت یکبار مصرف انجام میشود و بعد از استفاده از آنها باید به دلیل ایمنی بهتر آنها را دور انداخت. این دستکشها دارای رنگی شفاف هستند که از این طریق دست به راحتی در زیر آنها دیده میشود.

👈 برای آشنایی و خرید انواع دستکش های جراحی برروی لینک زیر کلیک کنید. آیا از دستکش جراحی می توان برای معاینه هم استفاده کرد؟ دستکش های پزشکی یک بار مصرف در انواع و اقسام مختلفی تولید و برای استفاده در مکان ها و زمان های گوناگونی در دسترس مردم قرار می گیرند. در حقیقت باید اشاره کنیم که این دستکش، عموما در مصارف خانگی، برای تمیز کاری، نقاشی، آزمایشگاه ها، خطوط مونتاژ و حتی در برخی موارد، برای دندانپزشک ها نیز مناسب می باشد. به همین منظور، قبل از ورود دستکش یکبار مصرف به بازار تجهیزات پزشکی، آزمایش های مختلفی بر روی آن انجام می شود.

انواع دستکش های پزشکیدستکشها در انواع مختلفی از جمله لاتکس، نیتریل، پلی وینیل، کلراید و نئوپرن طراحی و به بازار معرفی شده اند. دستکش های پزشکی از پلیمر های مختلفی مثل لاتکس، لاستیک نیتریل، پلی ونیل کلراید و نئوپرن ساخته شده اند. دستکش جراحی لاتکس یکبار مصرف ، از لاستیک طبیعی ساخته شده و موجب میشود لامسه در این دستکشها در بهترین سطح خود باشد. در اواسط دهه ۱۹۹۰ دستکش های نیتریل از اکریل و نیتریل و بوتادین مونومر (پلیمر سه گانه مصنوعی که از طریق لاستیک یکبار ولکانیزه شده (فرآیند پخت لاستیک) بدست می آید) تولید شد و دیده شد مقاومت شیمیایی بیشتری نسبت به دستکش های لاتکس دارند و برای کسانی که به لاتکس آلرژی داشتند، گزینه مناسبی بود.

انواع دستکش پزشکی

دستکش نیتریل از موادی همچون اکریل و نیتریل و نوعی پلیمر بنام بوتادین ساخته می شود.مقاومت خوب این دستکش ها و عدم ایجاد حساسیت پوستی آنها را نسبت لاتکس محبوب تر کرده است.انواع دستکش های نیتریل در مراکز پزشکی، آزمایشگاهی و آشپزی و کارخانجات محصولات شیمیایی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. از این دستکش ها معمولا برای پیشگیری و محافظت افراد در برابر ایدز در مراکز درمانی مرتبط با این بیماری علی الخصوص آزمایشگاه ها می توان استفاده نمود. معمولا این دستکش برای محافظت از دست در کارهای صنعتی و پزشکی استفاده می شود. اما پرستاران و پزشکان از دستکش هایی استفاده می کنند که علاوه بر ایمن کردن سلامتی و حفاظت آن در برابر میکروارگانیسم ها، حساسیت و دقت در لمس بالایی داشته باشند.

انواع دستکش یکبار مصرف پزشکی

دستکش های لاتکس پودری، آغشته به نشاسته ی ذرت هستند که این ماده باعث می شود تا پوشیدن دستکش بسیار آسان تر باشد. در سال ۱۹۷۴ میلادی نوعی پودر مبتنی بر آرد ذرت در صنعت بهداشت برای استفاده در این نوع دستکش ها بکار گرفته شد. هر کدام از دستکش های تولید شده برای مصارف خاصی طراحی شده اند و در برخی ویژگی ها با یک دیگر متفاوت خواهند بود. به طور کلی دستکشهای نیتریل نسبت به دو نوع دیگر دستکشهای لاتکس و وینیل، در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاومت بیشتری دارد. باید همواره تدابیر لازم برای محافظت فردی و جلوگیری از آلودگی به این ویروس را بیاندیشد.پارگی و سوراخ شدن دستکش های استریل و جراحی و تماس با خون و ترشحات بیمار مبتلا به ایدز زمینه ساز آلودگی با این ویروس در مراکز درمانی می باشد.علاوه بر رعایت اصول ایمنی فردی، استفاده از محصولاتی همچون دستکش ضد ایدز یکی از روشهای فوق العاده موثر به منظور پیشگیری از آلودگی به این ویروس می باشد.دستکش ضد ایدز 3 لایه با داشتن لایه ای ضد برش مانع از پارگی و سوراخ شدن دستکش در حین تماس با ابزار آلات تیز و تیغ و سر سوزن میشود .

این دستکش ها در بیمارستان ها و مراکز درمانی توسط پزشکان، پرستاران، تکنسین آزمایشگاه ها، دندانپزشکان و داروسازان و سایر پرسنل استفاده می شوند. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به طور مداوم حرکات ظریف و کارهای ظریف انجام می دهید این دستکش نمیتواند گزینه مناسبی برای استفاده باشد زیرا تاثیر سوء کمی بر حرکات دارد. در واقع آن دسته از افرادی که برای انجام کارهای خود به دقت و لمس بالایی نیاز دارند استفاده از این دستکش میتواند به راحتی نیاز آنها را برطرف نماید. این دستکش ها عمر مفیدتری نسبت به انواع دیگر دستکش ها دارند و راحتی و نرم بودن نیتریل و همچنین الگوی چسبناک آنها نسبت به دستکش های وینیل، به راحتی و چابکی دست کمک بسیار می کند.

نسبت به دیگر دستکشهای یکبار مصرف، دستکشهای نیتریل قیمت بالاتری دارند؛ اما میتوان آنها را یکی از بهترین انتخابها برای مراقبتهای پزشکی دانست. آزاد بودن به این معنا است که این نوع دستکش، دیگر همانند دستکش لاتکس، فیکس دست نمی شود و آزادانه تر بر روی دست قرار می گیرد. طبیعتاً به دلیل آزاد بودن این دستکش، نیازی به وجود پودر درون آن نیست. به همین دلیل استفاده از دستکش یکبار مصرف وینیل به راحتی و با کمترین دردسری انجام میشود. که لایه ی داخلی آنها توسط پوششی پلیمری و سیلیکونی پوشیده میشود. این نوع دستکش از چند لایه تشکیل شده است و بسیار ضخیم می باشد که به علت نوع ساختاری که دارند، اغلب از آن در عمل های جراحی ارتوپدی استفاده می گردد.

با توجه به نوع این دستکش که چند لایه و بسیار ضخیم است؛ در عملهای سنگین و تهاجمی همچون ارتوپد، استفاده میشود. توجه کنید که اگر قصد خرید دستکشی را دارید که کاملا به دست چسبیده و امکان لمس دقیق بخشهای ظریف دهان را برای شما فراهم کند، ما خرید دستکش وینیل را به شما توصیه نمیکنیم. این ماده نسبتا ارزان بوده؛ به همین دلیل، خرید دستکش وینیل بسیار مقرونبهصرفه و اقتصادی است. این دستکشها مقاومت خوبی در برابر اسیدها، مواد قلیایی و الکلها دارند.دستکش وینیل Vinyl جایگزین خوبی از نظر اقتصادی برای انواع دستکش لاتکس Latex بوده و بهترین ماده برای مقابله با اسید و قلیا می باشد. این ماده در تولید یک نوع دستکش پزشکی استفاده می شود.

به طور کلی در بین انواع دستکش های یکبار مصرف پزشکی، دستکش های لاتکس انتخابی بسیار فوق العاده برای استفاده در محیط های پر خطر پزشکی و استفاده های طولانی تر به حساب می آیند. در حال حاضر پوشش های مخصوص داخلی در دستکشها جایگزین پودر در بسیاری از دستکشها شده که بدین ترتیب عوارض مربوط به پودر را از بین برده است . بسیاری از آزمایشگاهها برای کاهش احتمال حساسیت به لاتکس در کارکنان از دستکشهای نیتریل به جای لاتکس استفاده میکنند. دستکش لاتکس از انواع دستکش پزشکی می باشند که دارای جنس طبیعی بوده و برای محافظت دست ها در موارد پزشکی و صنعتی کاربرد بسیاری دارند.

استفاده از دستکش های جراحی کمک بسیار زیادی به عدم انتقال عفونت و آلودگی به بیمار در حین جراحی می کند.دستکش های جراحی دارای مقاومت و انعطاف قابل قبول و راحتی هستند. این نوع دستکشها نیز به دست میچسبند و انعطاف پذیری بالایی دارند. دستکش های یکبارمصرف پزشکی دارای تنوع بسیار بالایی می باشند و هرکدام از انواع آن کاربرد منحصر به فردی دارند و می توان از آن ها برای کاربردهای مختلفی بهره برد. استفاده از دستکش های یکبارمصرف در زندگی روزانه کاربردهای زیادی پیداکرده است. از این دستکش ها معمولاً در تمیز کاری، نقاشی، مونتاژ کاری، محیط های آزمایشگاهی و آشپزی استفاده می شود. یکی از خاص ترین و جدید ترین دستکش های یکبار مصرف پزشکی، دستکش های ضد ایدز می باشند.